Här är godiset dubbelt så dyrt – se prisskillnaderna i godishyllan

Sedan 1985 har priset på godis ökat med 186 % – i stort sett i takt med inflationen. Men de senaste åren har något förändrats. Mellan 2020 och 2025 har kilopriset stigit med nästan 50 %, vilket är dubbelt så mycket som den allmänna prisutvecklingen under samma period.

Men kan det finnas ett enkelt sätt att spara pengar på godiset? Här har vi tittat på hur priset på våra populäraste godissorter skiljer sig på lösvikt i jämfört med i förpackning.

Chokladpriset har varit en stor snackis under den senaste tiden, då priset enligt SCB ökat 29 % det senaste året på grund av ökade priser på kakao. Enligt Matpriskollen har också priset på Marabous populära chokladkaka dubblerats i pris de senaste 2 åren.

Men när man jämför priset för styckförpackad choklad med lösvikt visar dig sig att chokladen blir avsevärt mycket billigare i lösgodishyllan.

Nu har vi tittat på om detta stämmer även för våra andra populära godissorter.

Så mycket dyrare är godiset på påse

För att ta reda på var godisälskaren får mest för pengarna har vi jämfört priset på några av våra mest populära godissorter som finns både i lösviktshyllan och på påse.

Detta gör vi genom att titta på kilopriset på varje påse – hämtat från ICA:s nätbutik – för att sedan jämföra det med snittpriset på lösgodis i dagligvaruhandeln, som enligt SVT ligger på 85 kronor kilot.

Här är resultatet:

Godissort  Pris (storlek på förpackning) Kilopris Skillnad mot lösvikt
Daim 14,95 kr (56g) 267 kr 214,1 % (182 kr)
Center 17,95 kr (78g) 230 kr 170,7% (145 kr)
Gräddkola 17,95 kr (95g) 189 kr 122,3% (104 kr)
Dumle 34,95 kr (200g) 175 kr 105,6% (90 kr)
Sura colanappar 12,00 kr (70g) 171 kr 101,7% (86 kr)
Fizzypop 13,95 kr (85g) 164 kr 93,1% (79 kr)
Persikor 12,95 kr (80g) 162 kr 90,4% (77 kr)
Colaflaskor 14,00 kr (95g) 147 kr 73,4% (62 kr)
Banana Bubs 13,00 kr (90g) 144 kr 69,9% (59 kr)
Tutti Frutti Original 20,00 kr (180g) 111 kr 30,7% (26 kr)
Gott & Blandat Original 22,95 kr (210g) 109 kr 28,6% (24 kr)
Hallonlakritsskalle 18,95 kr (190g) 100 kr 17,3% (15 kr)
Geléhallon 15,00 kr (170g) 88 kr 3,8% (3 kr)

Då priset på stycksaker skiljer sig åt beroende på ICA-butik är ovanstående priser ett ungefärligt pris baserat på ICA-butiker i Stockholmsområdet.

Chokladen är dyrast

Vi kan utifrån ovanstående jämförelse konstatera att styckförpackat godis är i snitt 86 procent dyrare än godis i lösvikt. Det betyder att du i vissa fall betalar nästan dubbelt så mycket när du köper styckgodis jämfört med lösgodis.

Något som däremot inte förvånar är att choklad är den godissort som sticker ut. Det visar sig exempelvis att Daim har ett kilopris på hela 267 kronor per kilo om man köper det på påse – över tre gånger så mycket som lösvikt. Center ligger inte långt efter med ett kilopris på 230 kronor.

Kikar vi istället bortom chokladen är Sura Colanappar från Candypeople det dyraste godiset, med ett kilopris på 171 kronor. Det gör det nästan 102 % dyrare än i lösvikt.

Geléhallon närmast i pris

På motsatt sida hittar vi geléhallon på påse. Med ett kilopris på 88 kronor är hallonen bara 3,8 % dyrare än lösvikt – knappt märkbart i plånboken.

På andraplats kommer Hallonlakritsskalle från Bubs med ett kilopris på 99,74 – cirka 17 % dyrare än lösvikt. Därefter hittar vi en påse Gott & Blandat. Där är prisskillnaden dock nästan 30 %.

Lösgodis – rätt väg att gå

I slutändan visar vår jämförelse att godis på påse alltid är dyrare än godis i lösvikt – i vissa fall över 200 kronor mer per kilo. Vill du få ut mest choklad eller gelé för pengarna är det alltså fortfarande lösgodis som gäller.

– Man kan väl lugnt säga att man får betala extra för lyxen att slippa plocka ihop sitt godis själv! Dessutom är det möjligt att konnässörerna hävdar att godiset håller sig färskare i en försluten förpackning – men visst är lösgodiset helt klart snällast mot plånboken, säger Marcus Sätherström på Sambla.

Läs också: Sveriges dyraste gator

Om undersökningen

Priserna på godispåsar är hämtade från ICA:s onlinebutik i maj 2025. Samtliga produkter finns även som lösviktsgodis. Lösviktspriset är satt till 85 kronor per kilo, detta baserat på siffror från analysföretaget Nielsen IQ, som SVT refererat till.

För frågor, kontakta: Marcus Sätherström, marcus.satherstrom@samblagroup.com